Uszczelki do okien

Uszczelki do okien PCV, drewnianych i plastikowych


Uszczelki do okien
Zdawać by się mogło, że okna mogę się obejść bez uszczelki do okien. Tymczasem okazuje się, że dobre okna muszą posiadać równie dobre uszczelki do okien. Wszystko po to, żeby zapewnić domownikom należyty komfort w mieszkaniu.

Ile to razy każdy z nas miał do czynienia z oknami, z których wiało, które przepuszczały zimne powietrze do środka podczas miesięcy zimowych oraz ciepłe latem. Uszczelki do okien drewnianych pamiętają dziś szczególnie osoby starsze, chociaż okna drewniane wróciły do łask w nowej, lepszej, ładniejszej, do tego droższej wersji.

Wybór odpowiednich uszczelek do okien wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Dziś bowiem jest tyle rodzajów uszczelek, że naprawdę łatwo się pogubić. Prócz materiału, z którego wykonana jest dana uszczelka do okien istotny jest również jej profil. Mnogość jednego i drugiego sprawia, że z pozoru łatwa sprawa – wybór uszczelki, staje się problemem. Dlatego też najlepiej zapytać o pomoc eksperta.

Dobre uszczelki do okien

Uszczelki do okien PCV

Ostatnimi czasy prym wiodą okna plastikowe, które można zobaczyć niemal w każdym budynku. Nowoczesne okna drewniane są stosunkowo bardziej kosztowne.

Ich zakup wiąże się z większym wydatkiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bez względu na rodzaj okien, każde muszą posiadać uszczelki do okien. Nie trzeba nawet sobie utrudniać życia, tudzież zadania.

Jeśli chcemy wymienić uszczelki w oknach, bo naszym zdaniem nie spełniają już one swojej roli, czy też mamy do czynienia ze starymi oknami drewnianymi, najłatwiej wybrać uszczelki do okien, które są samoprzylepne.

Eksperci zalecają wymianę uszczelek co 2-3 lata. A kto z nas tak naprawdę robi to tak często? Może warto zastanowić się nad zmianą uszczelek na nowe, tym bardziej, że koszt jest niewielki. I choć uszczelki może nie zawsze wyglądają ładnie, to przecież nie wygląd w tym przypadku jest najważniejszy, tylko komfort w użytkowaniu stolarki okiennej.

Uszczelki do okien a wentylacja


Uszczelki do okien plastikowych
Nie ma co słuchać malkontentów, że przez zbyt dobre uszczelki nie będzie możliwa odpowiednia wentylacja. Wystarczy tylko dobrze dobrać produkt, czyli mając plastiki zdecydować się na uszczelki do okien pcv i tak dalej.

Dopływ świeżego powietrza jest istotny, bo każdy przecież chce, żeby w mieszkaniu miała miejsce wymiana powietrza, żeby nie było wilgoci czy grzybów. Ale kto powiedział, że uszczelki do okien plastikowych sprawią, że wentylacja nie będzie możliwa? Wręcz przeciwnie, właśnie dzięki odpowiednim uszczelkom okna będę należycie spełniać swoją rolę.

Kratki wentylacyjne to jedno a okna, które są uszczelnione, (jednakże nie na styk) to drugie. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że całkowicie szczelne okna również są naszym wrogiem. Zbyt szczelne okna powodują złą wymianę powietrza wewnątrz. Dlatego też producenci okien mają swoje sposoby na to, żeby polepszyć użytkownikom komfort korzystania z ich okien. Uszczelki gumowe do okien są niezbędne, jednakże wywietrzniki i miejsce na rozszczelnienie okien także.

Jakie uszczelki do okien najlepiej wybrać?

Uszczelki do okien drewnianych
W każdym domu okna pełnią tą samą funkcję. Muszą ochraniać od działania czynników z zewnątrz. Dobre uszczelnienie okien ogranicza nadmierną infiltrację powietrza, zabezpiecza przed wnikaniem wód opadowych, przed hałasem i wnikaniem pyłów ze środowiska.

Odpowiednio uszczelnione okna pozwalają na zmniejszenie zużycia energii do 35%. Istnieją różne uszczelki do okien, na przykład poliuretanowe, polichloroetonowe (PCV) lub gumowe. Najnowocześniejsze są uszczelki EPDM. Można kupić samoprzylepne albo takie do klejenia klejem. Najczęściej dostępne kolory uszczelek do okien to białe, szare i brązowe. Uszczelki silikonowe różnego typu pasują do różnych okien. Najlepszymi uszczelkami do okien PCV są uszczelki EPDM.

 Materiał z którego są wykonane zawiera miniaturowe pęcherzyki gazu co powoduje, że są one niesłychanie elastyczne i dopasowują się do różnego rodzaju powierzchni. Łatwo poddaje się naciskowi i po jego ustąpieniu szybko wraca do pierwotnego kształtu. Te uszczelki do okien są bardzo odporne na działanie ozonu i wody. Temperatura poniżej zera stopni Celsjusza nie pogarsza ich elastyczności. Bardzo wygodne jest ich montowanie, ponieważ posiadają samoprzylepny pasek. Dobrze trzymają się na powierzchniach z tworzyw sztucznych, lakierowanych, drewnianych i metalowych.

Dlatego Nadają się również jako uszczelki do okien drewnianych. Dobra jest też uszczelka gumowa, która może uszczelnić większe szczeliny od 3 do 7 mm. Uszczelki do okien plastikowych warto smarować raz w roku wazeliną. Trzeba też dbać o odpowiednie regulowanie okien.

1 komentarz:

  1. Mam okna PCV u siebie w domu i na razie nie mam problemu z uszczelkami. Fajnie wiedzieć jednak, że jak się coś stanie to nie jest to problem. :-)

    OdpowiedzUsuń